Türkiye’nin en büyük kitap etkinliği olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ya da daha çok bilinen ismiyle Tüyap Kitap Fuarı her yıl İstanbul’un Büyükçekmece ilçesindeki Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenmektedir. 36 yıldır aralıksız düzenlenen fuar, Türkiye’de kitapçılık ve edebiyat alanındaki en büyük etkinlik olma özelliği taşımaktadır.

Ortalama yarım milyon ziyaretçi ile Tüyap Kitap Fuarı aynı zamanda Avrupa’nın ziyaretçi sayısı açısından en büyük kitap fuarı olma özelliği göstermektedir. 2017’nin Kasım ayında düzenlenen 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 742 bin 445 ziyaretçi ile rekor kırmıştır. Ziyaretçi sayısının yıllar boyunca artış izlenimi göstermesi nedeniyle 2018’in Kasım ayında düzenlenecek 37. Tüyap Kitap Fuarı’nda ziyaretçi rakamının daha da artması beklenmektedir. Katılımcıların yadsınamayacak bir kısmını da toplu öğrenci grupları oluşturmaktadır.

Kitabevi, süreli yayın, gazete ve dergi, medya kuruluşları ve yayın faaliyetinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı fuar yerli ve uluslararası katılımcılara açıktır. Fuara Türkiye’nin komşu ülkelerin resmi kuruluşlarının yanı sıra Avrupa’nın belli başlı kitap fuarlarının temsil heyetleri de katılmaktadır.

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ziyaretçi sayısı dışında profesyonel katılımcı ve etkinlik sayılarıyla da dikkat çekmektedir. 113’u yabancı olmak üzere 820 firma katılmış, 295 etkinlik ve 3,075 imza günü düzenlenmiştir.

Fuar, kitapseverlere takip ettikleri yazarlarla buluşma, tematik yayınlara ulaşma ve indirimli kitap alışverişi yapma imkânı sunmaktadır. Fuar, her yıl belli bir tema etrafında düzenlenen sergi ve onur konuğu ülkeleriyle dikkat çekmektedir. 2017’nin Kasım ayında düzenlenen 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Güney Kore olmuştur.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 10- 18 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecektir. Uluslararası Salon ise 10- 13 Kasım tarihleri arasında açık olacaktır. Fuar, ARTIST 2018/ 28. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenecektir. “İyi ki varsın edebiyat” sloganıyla düzenlenecek fuarın onur konuğu ülkesi ve sergileri henüz açıklanmamıştır. Fuar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz olacaktır. Diğer ziyaretçilerin fuarın girişindeki bankolardan bilet alması gerekmektedir. Metrobüsle ulaşım imkânı dışında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi belli merkezi noktalardan ücretsiz servislerin kaldırılması beklenmektedir.