Türkiye’deki hemen hemen bütün kültür faaliyetlerinin İstanbul’da yapıldığı düşünülür ama aslında gerçek bu değil. Türkiye’nin hemen her coğrafi bölgesinde, müzik festivallerinden yeme içme festivallerine, kültürel değerler festivalinden dans festivallerine birçok etkinlik düzenlenmekte. Peki, bunlar arasında hiç uçan balık festivalini duymuş muydunuz? Asıl adı Van Erciş İnci Kefali Festivali olan bu son derece ilginç kültürel faaliyet, Van ve çevre illerden birçok meraklı insanı her sene Haziran ayının ikinci haftası Erciş bölgesine davet ediyor. Peki İnci Kefali nedir? Neden festival düzenleniyor? Festival kapsamında ne tür etkinlikler var?

Uçan Balıklar: Van-Erciş’in İnci Kefalleri

İnci Kefali, dünyada sadece Van Gölü sularında yaşayan ve bu bölgeye özgü olmakla bilinen çok yetenekli bir balık türüdür. Karadenizliler tarafından hamsiye benzetiliyor da olsa, nesli hızla tükenme riskiyle karşı karşıya olan İnci Kefali balıklarının kendine özgü birçok özelliği var. Örneğin, Mayıs ayının sonlarına doğru üreme mevsimleri başlıyor ve Van Gölü dahilinde Van Gölü İnci Kefali balıklarını avlamak yasak hale geliyor. Üreme mevsimine giren bu olağanüstü balıklar, nesillerini devam ettirebilmek ve kendi çocuklarının geleceğini garanti edebilmek için Van Gölü’ne bağlanan Erciş bölgesindeki Deliçay Nehri’ne doğru nehir yukarı yüzmeye başlıyorlar. Gürül gürül akan suya rağmen Van Gölü sularını bırakıp, yumurtalarını güvenli bir yere bırakabilmek için nehir yukarı yüzen bu balıklar, nehir içindeki rampa ve hafif yükseltileri geçebilmek için suyun içinden çıkıp ileri doğru atlama hareketi yapıyorlar. İnanılmaz bir görsel şölene dönüşen bu doğa olayı, civardaki bölge halkının başta olmak üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademisyenlerinin, doğa koruma gönüllülerinin ve Van Valiliği’nin oldukça dikkatini çekmiş olmalı ki, yaklaşık 14 yıldır devam eden İnci Kefali Koruma Programı kapsamında balıklar koruma altına alınmış durumda.

İnci Kefali Festivali Etkinlikleri

Festival kapsamında İnci Kefali balıklarının korunmasına yönelik yöre halkının bilgilendirilmesi ve bu konudaki bilincin artmasına dair birçok etkinlik düzenlenmekte. Özellikle ilkokul öğrencilerinin resim ve el işleri sergisi ile verdikleri destek, uçurtma uçurma şenliği, yöresel müzik eşliğinde sunulan halk oyunları ile yöresel yemeklerin sunulduğu bölüm oldukça ilgi görüyor. Bunun dışında Türkiye’nin dört bir tarafından gelen doğa gözlemcileri de su üzerine zıplayan İnci Kefali balıklarının fotoğrafını çekip, uluslararası tanıtımını yapma konusunda katkılarını sunuyorlar.

Konaklama

Festival sırasında, bölge halkının sunacağı konaklama imkanlarına yönelmenizi tavsiye ediyoruz.