Türkiye’de edebiyat forumları internette yer alan tartışma platformları ve daha çok üniversite ve kültür merkezleri himayesinde düzenlenen edebiyat buluşmaları olarak iki kısımda ele alınabilir. Başlı başına bir edebiyat forumu olmasa da ForumTr adlı sitenin edebiyat alt-forumu Türkiye’deki en aktif edebiyat forumlarından biridir. Tamamen edebiyata yönelik EdebiyatForum.com, Turkedebiyati.org ve Dostyakasi.com gibi siteler de edebiyatseverlerin bir araya geldiği tartışma platformları arasındadır. Edebiyat forumlarında, şiir ve düzyazı eserlerinden seçkilerin paylaşılmasının yanı sıra yeni eser kitap tanıtımları, kitap fuarları hakkında bilgiler ve forum kullanıcılarının kendilerinin kaleme aldığı yazılara yer verilmektedir. Sosyal medya kullanımın artmasıyla forumlara ilginin azalması edebiyat forumlarını da etkilemiş ve forumların kullanım sıklığı azalmıştır. Bununla beraber, başta Facebook olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında edebiyat sayfaları, edebiyatseverlerin forum mantığında bir araya gelmesine ve bilgi alışverişi yapmasına imkan sağlamaktadır. Facebook üzerinde Edebiyat Kulübü, Edebiyat Sokağı, Edebiyat Zinciri, Aykırı Edebiyat ve Edebiyat Kalıntıları gibi sayfalar aktif forum işlevi görmektedir.

Dışarıda düzenlenen edebiyat buluşmaları kimi zaman yazar ve okurları kimi zaman ise edebiyatseverleri belli konular etrafında bir araya getirmektedir. Bunlar arasından, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin her Perşembe, Mülkiye Sanat Merkezi’nin ise her ay düzenlediği edebiyat buluşmaları dikkat çekmektedir. Resmi dernekler dışında özel girişimler de edebiyat buluşmaları düzenlemektedir. Ankara’da artık periyodik hale gelmiş MedaKitap & Zaytung Zone iş birliği ile düzenlenen Ankara Edebiyat Buluşmaları, Eskişehir Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından başlatılan Edebiyat Buluşmaları, İstanbul’da ise Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilen “Perşembe Edebiyat Buluşmaları” buna örnek olarak verilebilir. Kahve zincirlerinden Kahve Dünyası da “Kahve ve Kitap: Edebiyat” ismiyle düzenlediği etkinliklerinde yazar ve okurları bir araya getirmektedir.

Edebiyat buluşmalarının yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen kitap fuarları da yazar ve okurlar arasında iletişim platformu görevi görmektedir. Yılda 500 binden fazla insanın ziyaret ettiği Türkiye’nin en büyük kitap fuarı olma özelliği gösteren Tüyap Kitap Fuarı başta olmak üzere birçok benzer etkinlikte edebiyat buluşmaları ve okuma atölyeleri düzenlenmektedir.