Türkiye’de Ege Bölgesi ile Orta Anadolu’nun birleştiği yerde Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesinde her yıl kiraz toplama zamanında Haziran veya Temmuz ayı içerisinde o yılın iklim durumu, kirazların olgunlaşma durumu ve toplanması göz önünde bulundurularak kiraz festivali düzenlenir. Bu festival Sultandağı ilçesi ile bağlı kasaba ve köylerin katılımı ile tam bir kültür festivaline dönüşmüştür. Şimdilik sadece ulusal olarak düzenlenmektedir. Afyonkarahisar Konya Karayolu üzerinde bulunan Çay ilçesinden başlayan Sultandağı’nı takip eden ve Konya’nın Akşehir ilçesine kadar olan Sultandağlarının eteklerinde bu alan kiraz yetiştiriciliği için çok elverişlidir ve burada yetişen kirazların ünü Türkiye’yi aşmıştır. Burada yetişen kirazların büyük bir bölümü yurt dışına ihraç edilmektedir.

 

1996 yılından itibaren yapılmaya başlanan kiraz festivali Sultandağı ve çevresinde hasretle beklenmektedir. Kiraz bahçelerinde kiraz toplayan genç kızların, kadınların, erkeklerin ana sohbet konularından birisi o yıl yapılacak kiraz festivaline hangi sanatçının katılacağı söylentilerini konuşmaktır.

Kiraz bu yörede sadece bir meyve değildir. Bir çok şey kiraza endekslidir. Alınan borçların ödeme vadesi hep kiraz toplama zamanıdır. Genç kızlar ile delikanlıların evlilik tarihleri kiraza endekslidir. Bu bölgede herşey kiraz etrafında döner. Kiraz ağacı öyle kayısı ağacı, vişne ağacı gibi dayanıklı değildir, nazlıdır. Susuzluğa dayanamaz. Kirazı özleyen sadece insanlar da değildir. Saksağanlar, serçeler ve kargalar da hasretle kirazı beklerler. Hele bir kiraz kızarmaya başlasın gündoğumu ile hepsi kiraz bahçelerine üşüşürler. Kuşlardan kirazı korumayı başarmak için bahçe sahiplerinin çabaları görülmeye değer. Elinde 20 kiloluk boş bir sıvı yağ tenekesine bir sopayla vuranımı ararsın, eski elbiselerden bir korkuluk yaparak bahçenin çeşitli yerlerine koyanımı ararsın, elinde sapanla ağaçtan ağaca kuşları kovalayanımı ararsın, kirazlar toplanıp karartısı kayboluncaya kadar bu mücadele devam edip gider. Hele sabah bahçe sahibi biraz uyuya görsün seyreyle sen kuşların keyfini, büyük bir keyifle ve afiyetle kirazları tertemiz yerler.

Sabahtan akşama kadar kiraz toplayan bölgede yaşayanlar, festival günü bir başka heyacanlıdır. O gün bahçeden biraz erken çıkılır. Eve gelinir ve herkes temiz elbiselerini giyerek festival alanına akın ederler. Bir yıldır hasretle beklenen gece o gecedir. Yöresel oyunlar oynanacak, ünlüler türküler söyleyeceklerdir.