Türkiye yıl içerisinde birçok etkiliğe ev sahipliği yapmaktadır. İş dünyasından, konserlere, tiyatrolardan sinemalara, futboldan basketbola birçok etkinlik yaşanmaktadır. Bu etkinlikler içerisinde en büyük paya spor dallarında yaşanan etkinlikler sahip olmasına rağmen gün geçtikçe artan sanat ve kültür merakı ile bilinmeyen etkinliklere olan eğilim de giderek artmaktadır.

Kültürel etkinliklerden belki de en önemlisi İstanbul Bienali’dir. Dünyanın önemli yayınlarından olan New York Observer tarafından da önemli sanat etkiliği olarak gösterilen Bienal 2017’de de sahne aldı. İçerisinde bu yıl ”İyi Bir Komşu” başlığı altında ev ve mahalle kavramlarını ve tarihsel süreçteki gelişimini ele alan Bienal açılışında, birçok yerli ve yabancı ülkelerden gelen konuşmacı ve performans sanatçıları da yer aldı. Bienal’in gerçekleştiği yerlerden biri olan ”İstanbul Modern” Türkiye’nin ilk modern ve güncel sanat müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. 2017 15. Bienal’in bir diğer başlıca yerleri ise Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARK Kültür, Pera Müzesi, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Sanatçı Stüdyosu’ydu. Bienal aynı zamanda ABD’li News Week tarafından ”2017’de uğruna seyahate çıkmaya değer beş sergiden biri” olarak gösterildi.

Bir diğer sanat alanındaki etkinlik Sharjah Bienali, 13’üncüsü düzenlenen Bienal alternatif bir Bienal olarak göze çarpmakta. ”Bahar” başlığı altında açılan Bienal’de bir dizi film, sergi, söyleşi ve konuşmacı etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

İstanbul Tasarım Bienali bir başka önemli kültür etkinliklerinden. 4’üncüsü 22 Eylül 4 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek Bianal’de başlık ”Okullar Okulu” ve tasarımda sürdürülebilir bir eğitimin deneysel alanı üzerine.

Daha birçok adını duymadığımız ya da takip edemediğimiz sanat ve kültür alanında etkinlikler bulunmaktadır. Bunlara ulaşmak her ne kadar zor gibi görünse de, çevrenizde olup biten bu etkinliklere ulaşmak teknoloji sayesinde o kadar da zor değil. Yakın zamanda bununla ilgili bir çok cep uygulamaları geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları herkesin yakından tanıdığı Biletix, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın uygulaması ”IKSV” , festival ve Bienalleri rahatça takip edebilirsiniz. Yerel bir uygulama olan Kültür ve Sanat Haritası , Arts&Culture uygulaması gibi birçok önemli uygulama ile kültür ve sanat etkinliğini elinizin altında bulabilirsiniz.