İstanbul 20 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’de olduğu kadar dünyada da bir cazibe merkezidir. Bu özelliği onu kültür ve sanat anlamında da çekici hale getirmektedir. İstanbul’da yerli ve yabancı düzeyde birçok sergi düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları yurt dışında düzenlenmiş sergilerin bir uyarlaması yahut yurt dışındaki sanat kurumları ile işbirliği içinde gerçekleştirilen sergilerdir. Bu sergiler yurt dışında çok ses getirmiş olup, Türkiye’deki sanat sektörünün çabaları ile Türkiyeli ziyaretçilerle buluşan sergilerdir. Bunlardan bazıları:

Body World’s İstanbul:

Alman anatomist Gunter Von Hagens tarafından plastinasyon sayesinde bozulmaz hale getirilen vücut parçalarının, doğum öncesi ve bebeklik dönemindeki gelişimin, çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık çağını anatomik biçimde anlatmasını hedeflediği sergi ilk kez Müslüman bir ülkede sergilendi. Karaköy’deki Antrepo 3’te sergiler 9 ay boyunca açık kalan sergiyi toplamda 400.000 kişi ziyaret etti. Bu sayı İstanbul’da bir sergiyi ziyaret eden en fazla sayıda insanı ifade etmektedir.

Karanlıkta Diyalog:

Dünya üzerinde birçok kentte milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret edilmiş olan bu sergi için Gayrettepe Metro İstasyonu’nda özel bir alan oluşturulmuştur. Serginin amacı ziyaretçilerin 90 dakika boyunca görme engelli sergi rehberlerini takip ederek İstanbul’un günlük yaşamını karanlık bir ortamda, görme engellilerin yaşadığı deneyimleri ve zorlukları duyumsamalarını sağlamaktır.

Picasso İstanbul’da:

20. yüzyılın en önemli sanatçılardan Pablo Picasso’nun tüm sanat dönemlerini kapsayan 135 eserin sergilendiği sergi Sabancı Holding sponsorluğunda gerçekleşmiştir. Sergi Sakıp Sabancı Müzesi Atlı Köşk’te yer almıştır. Sergideki eserler Pablo Picasso’nun torunu Bernard Ruiz-Picasso tarafından seçilmiş olup, eserler Paris ve Barselona’daki Picasso müzeleri ve Lille Modern Sanatlar Müzesi’nden sergiye özel olarak getirtilmiştir. Sergi kapsamında Picasso’nun ilk gençlik yıllarındaki eskizleri, aile albümlerinden fotoğrafları da ziyaretçilere sunulmuştur.

İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dali:

Sakıp Sabancı Müzesi ve Akbank sponsorluğunda düzenlenen sergide Gala-Salvador Dali Vakfı ile işbirliği yapılmıştır. Sürrealizm akımının dünyada en çok bilinen temsilcisi olan ve dahi olarak tanımlanan Salvador Dali’ye ait 300’e yakın eser, fotoğraf, mektup ve döküman ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Sergi, Gala-Salvador Dalı Vakfı haricinde düzenlenen ilk büyük geçici sergi olma özelliğine sahiptir.