İstanbul Film Festivali 1982’den bu yana her yıl İstanbul’da düzenlenmekte olup 1984’den beri de Nisan ayında izleyicilerle buluşmaktadır. Festival 1982 yılında bir sinema haftası etkinliği olarak başlamışsa da şuan bir film festivali halini almıştır.

Festivalin organizatörü İKSV adıyla da bilinen İstanbul Kültür Sanat Vakfı’dır. Festival boyunca düzenlenen ulusal yarışmalar ile Altın Lale ödülleri dağıtılmaktadır.Özel ve tematik gösterim programlarının yanında, dünya klasikleri, retrospektif ve belgesel gösterimlerinin olduğu etkinlikte her sene 200’ü aşkın film gösterilmektedir. Bu anlamda, gösterilen film sayısı ile İstanbul Film Festivali Türkiye’nin en büyük film festivali olma özelliğini taşımaktadır.

2018 yılında 37.si düzenlenecek olan festivalin tarihleri 6-17 Nisan 2018 olarak açıklanmıştır. Festival kapsamında yerli filmlerin yarışacağı Türkiye Sineması başlığındaki filmlerden en iyi olarak değerlendirilene Altın Lale Ödülü verilecektir. Bu ödülden başka Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik ödülleri de dağıtılacaktır. 37. İstanbul Film Festivali’nin ödül jürisinin başkanlığını, 2017’de “İşe Yarar Bir Şey” filmi ile ses getiren yönetmen Pelin Esmer yapmakta olup, diğer jüri üyeleri oyuncu Selen Uçer, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière’dir.

Festivalin Altın Lale dışındaki diğer ödüller kategorisinde ise sinemaya emek veren kişilere layık görülen Sinema Emek Ödülleri’nin sahipleri bu sene, oyuncu Perihan Savaş, yazar ve senarist Osman Şahin ve yönetmen Aram Güleryüz olarak açıklanmıştır. Ayrıca Atlas Sineması’nın uzun yıllar müdürlüğünü üstlenmiş olan Cevat Pişkin’e de Sinema Emek Ödülü takdim edilecektir. Ödül sahipleri ödüllerini 6 Nisan 2018 günü yapılacak olan festival ödül gecesinde alacaklardır.

Ayrıca bu sene festival kapsamında dünya sinemasının en saygın yönetmenlerinden Ingrid Bergmann’ın doğumunun 100.yılına özel “Bergmann 100 Yaşında” bölümü oluşturulmuştur. Ünlü yönetmenin anılacağı bu bölümde, Türkiye’den 10 yönetmen kendi kariyerlerini ve bakış açılarını etkileyen 10 Bergmann filmini izleyicilere kendi anlatımları ile sunacaklardır.