Hıdrellez binlerce yıldır kutlanan önemli günlerden biri olarak hayatımızın bir parçası. Uzun zamandır şenliklere dönüşen Hıdrellez günü ile ilgili herkesin merak ettiği konular var. Hıdrellez nedir, Hıdrellez gününde neler yapılır, şenliklere nasıl katılabiliriz, insanların merak ettiği konular. Bu yazımızda tüm sorularınıza cevap vereceğiz.

Hıdrellez nedir?

Hıdrellez birçok kültürde yer alan bir bahara merhaba günüdür. Mayıs ayının ilk haftası kutlanan Hıdrellez ile ilgili birçok inanış olsa da en yaygın olanı, ismini aldığı iki dini şahsın yani Hızır Aleyhiselam ve İlyas Peygamberin bir araya gelmesidir. Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın zaman ve mekan içinde yolculuk yapma kudretine inanılır ve hala ruhlarının dünya üzerinde seyahat ettiğine, bedenleri ölmüş olsa dahi ruhlarının özgür olduğuna dair çok güçlü inanış vardır. Hıdrellez gününde ise bu iki önemli şahıs ölümsüzlük suyunu bulmak için çıktıkları yolculukta 6 Mayıs günü karşılaşırlar. İşte o gün Hızır ve İlyas Aleyhiselam ab-u hayatı bulurlar. Yanlarına gelen melek kendilerinin artık ölümsüz olduğunu ancak Hızır’ın karadakilere İlyas’ın ise sudaki canlılara yardımcı olacağını söyler. Bu iki önemli şahıs yılın her günü birbirlerini göremezken sadece Hıdrellez gününde yeniden bir araya gelir.

İşte çok güçlü dini mitolojik bir inanışa dayanan Hıdrellez gününde tabiatın canlandığı, duaların kabul olduğu görüşü yaygındır. Özellikle Asya topluluklarında bu gün büyük bir neşe içinde karşılanır.

Hıdrellez gününde ne yapılır?

Bugün artık bir şenliğe dönüşen bu günde yapılan en karakteristik şeyler ateş üzerinden atlamak ve duasını resmedip bir gül fidanına asmaktır. Bir gece öncesi dilekler gül fidesine asılır, Hıdrellez günü de o dileğin çizildiği resim akan suya bırakılır. Hıdrellez akşamı da ateş yakılır ve üzerinden atlanılır. Böylece manevi bir temizlenme yaşandığı düşünülür. Bu kadar güzelliği bir arada sunan Hıdrellez günü herkes yaşadığı sevinci eğlenerek gösterir.

Hıdrellez Şenliği–Festivali nerede yapılır?

Türkiye’nin birçok şehrinde Hıdrellez Şenliği yapılır. Ancak özellikle iki yerde çok daha büyük kutlamalar vardır. Uzun yıllardan beri İstanbul Ahırkapı’da ve Edirne Kırkpınar Meydanı’nda Hıdrellez Şenlikleri kutlanır. Edirne’de Kakava Şenlikleri olarak da adlandırılan Hıdrellez, aynı temada kutlanır. Roman vatandaşlarının öncülük ettiği bu şenlikler akşam üzeri çalgılar eşliğinde söylenen şarkılar ve danslarla başlar ve gecenin ilerleyen saatlerinde ateş üzerinden atlamayla sona erer.

Türkiye’nin en güzel festivallerinden biri olan Hıdrellez’e her yıl binlerce insan akın eder.