İstanbul Türkiye’nin yaşam başkenti. Gerek eşsiz doğası, gerek yaşam alanları, gerek iş dünyası, gerekse sanat ve kültür yaşamı ile Türkiye’de eşi benzeri olmayan, dünyada ise sayılı şehirlerden biri. Dört mevsim 24 saat canlılığın olduğu kaç şehir varsa bunların en başında şüphesiz İstanbul geliyor.

İstanbul’da yazları deniz kıyılarında yürüyüş yapmak, koruluklarda piknik yapmak ve boğazda denize girmek çoğu kişinin tercihi. Eğlenceli ve sıcak geçen yazdan sonra İstanbul’da mevsim sonbahar değil sanata dönüyor. Başlayan festivaller, sinemada iddialı filmler, tiyatroda yeni sezon ve sergilerle İstanbul bir anda sanat dolu günlere geçer.

İstanbul’da çok sayıda alışveriş merkezinin olmasından çoğu insan şikayetçi. Hatta kültürümüzü değiştirdiğinden insanları kapalı alana mahkum etmesinden dem vuranların sayısı az değil. Bunun yanında alışveriş merkezlerinde tiyatro ve sinema salonlarının açılması da özellikle tiyatroya ilgisi olmayanları çekerken, sinemaya ulaşması zor olan kimseleri de beyaz perde ile buluşturuyor. Bunlar da awm’lerin iyi yönlerinden biri olarak şehirde sanat havasının esmesini sağlıyor.

İstanbul’da sadece sezon açan tiyatrolar ve iddialı filmler değil sergi salonları da insanlarla buluşuyor. Yeni sanat sergileri, bienaller, atölyeler sanatseverle hasreti sona erdiriyor. Çok sayıda konser salonları müzikseverleri coştururken küçük çaplı sanat çalışmaları da sezonu açıyor.

İstanbul büyük bir dönüşüm yaşayarak birçok semtinde sanat alanları oluşturuyor. Bunun öncülerinde devlete ait kültür salonlarının yaygınlaştırılması çok etkili. Her semtte açılan kültür merkezleri, tiyatro salonları hem insanlara eğitim verirken hem de cüzi miktarla tiyatro ve sinema gösterilerine katılabiliyorlar. Bunun yanında kişisel girişimlerle Balat, Karaköy, Galata gibi semtlerde oda tiyatroları, müzik çalışmaları ve çeşitli sanatsal çalışmalar ile her türlü sanat türü severleri bir araya geliyor.

Sonbaharla beraber başlayan festivaller ise uluslararası ve yurt içinden konuklarla büyük bir festival alanına dönüşen İstanbul, soğuyan havasını sanatla ısıtıyor. Tüm bunların yanında yıl boyunca hizmet veren müzeler özellikle sonbaharda ziyaretçi sayısında büyük bir yükseliş yaşıyor. Soğuk havalarda müzeleri gezmek birçok insanın özellikle tercihi. İstanbul’a gelmek isteyenler için sıcak bir kültür hayatı sunan bu şehir, her türlü sanat zevki sahiplerini bekliyor.