Gezici Festival Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen bir film festivalidir. 1995’ten beri her yıl aksamadan düzenlenmiş olan bu festivalin amacı, ülkemizin çeşitli illerindeki sinema sevenlere en güzel filmleri ulaştırabilmek. Bu filmlerin arasında Yeşilçam’ın ve dünya sinemasının en seçkin örnekleri bulunuyor. Türk sinemasını dünyaya tanıtabilmek festivalin diğer bir amacı.

Festival ilk başladığı yıllarda sinema salonu bile olmayan illere sinema salonları açılmasına katkıda bulundu. Gezici Festival sayesinde sinemayla tanışan izleyiciler artık her yıl festivalin yolunu gözler oldular. Öyle ki salonlar dolup taşıyordu adeta. Festivalin bu yıl 23’üncüsü düzenlendi. Ve gitgide artan bir seyirci kitlesine sahip.

Festivalde farklı etkinlikler de düzenleniyor. Söyleşiler, film çekimleri ve atölyeler örnek olarak verilebilir. Ayrıca farklı ülkelerden gelen yönetmen, oyuncu, senarist, sinema yazarları ve öğrencileri de festivale renk katmaya devam ediyor. Türk ve dünya sinemasından en yeni örneklerin gösterilmesi, sosyal ve kültürel konuların sinema aracılığıyla izleyiciye sunulması, ustalara adanmış bölümlere yer verilmesi ve kısa film seçeneklerinin bulunması festivali ayrıcalıklı kılan özelliklerden.

Gezici Festival başta Ankara olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinde düzenlenmeye devam ediyor. Her yıl iki ya da üç il festivale ev sahipliği yapıyor. İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Diyarbakır, Bursa, Çanakkale, Samsun, İzmir, Kayseri, Kars, Kastamonu, Mersin ve Malatya bu iller arasında gösterilebilir. Saraybosna, Bakü, Tiflis ve Üsküp festivalin sınırlar ötesine taştığı şehirlerden.

Bu yıl ki festivalde oyuncu ve yazar Ercan Kesal’in seçtiği Adalet ve Vicdan temasında ‘Öldürme Üzerine Kısa Bir Film’, ‘Satıcı’ ve ’12 Kızgın Adam’ filmlerine yer verildi. Sessiz Divalar: Zamansız ve İsyankâr adlı bölümde ‘İspanyol Dansçı’ ve ‘Filibus: Göklerin Gizemli Korsanı’ filmleri gösterildi. Denis Villeneuve filmlerinden ‘Politeknik’ ve ‘İçimdeki Yangın’, Dünya Sineması’ndan ‘Erkekler Ağlamaz’, ‘Mutlu Son’, ‘Melekler Beyaz Giyer’, ‘Mekânlar ve ‘Yüzler’ gibi örnekler seyirciye sunuldu. Türk sinemasının yeni yapımlarından ‘Daha’, ‘İşe Yarar Bir Şey’, ‘Körfez’ ve ‘Sarı Sıcak’, Yılmaz Güney’in klasikler arasına girmiş ‘Yol’ filminin yeniden kurgulanan versiyonu olan ‘Bilinmeyen Hikâyesiyle Yol’ gösterildi. İzleyenlere canlı sinema deneyimi sunan Hollymood, pandomim sanatını ünlü ve unutulmaz filmlerle birlikte perdeye aktardı. İtalyan Usulü Komedi adlı bölümde yer alan ‘Bayanlar ve Baylar’, ‘Onu İyi Tanırdım’ ve ‘Sollama’ adlı üç filmle 60’lı yılların İtalyan sineması seyirciyle buluştu. Festivalde ayrıca ”Kısa İyidir” ve ”Çocuk Filmleri” adlı bölümler de yer aldı.