Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olan Adana’da her yıl birçok kültürel ve sanatsal aktivite düzenlenmekte. Adana’nın en büyük sanatsal faaliyetleri ise Altın Portakal Film Festivali ve Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’dir. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ise dünya çapında değere sahiptir ve 2005 yılından itibaren sanatçılara ve sanatseverlere büyük bir hizmet sunmaktadır.

Uluslararası Adana Tiyatro Festivali Sabancı Vakfı’nın desteğiyle ve Devlet Tiyatroları’nın iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Her yıl düzenlenen festivalin ne zaman olduğunu merak edenler için tarih belli: Dünya Tiyatrolar Günü’nün ( 27 Mart) içinde bulunduğu Mart ayı. Her yılın Mart ayında başlayan Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin 2017 yılında 19. düzenlendi. Tiyatro yüzyıllardan beri insanların en çok sevdiği sanat dallarından bir tanesi. Yüzyıllar içinde kendi evrimini gerçekleştirip son modern halini aldı. Ancak insanların tiyatroya olan meyli, sevgi ve ilgisi hiçbir zaman değişmedi. Bunun yanında zamanla tiyatroya olan rağbet azaldı. Ülkemizde ise geleneksel tiyatromuzun bu kadar derin köklere sahip olmasına karşın durumu sinema, televizyon ve internet dünyasına karşın hak ettiği yerde değil. İşte tam da bu durumda Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali çok büyük bir misyonla tiyatroya destek veriyor.

Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde her yıl onlarca tiyatro gruplarının oyunları sergileniyor. Yerli ve yabancı, amatör ve profesyonel tiyatrocuların oyunlarını sahnelemesine imkan tanıyor. Böylece sanatseverler yabancı oyunları izleme fırsatı buluyor, kendini tanıtmak isteyen yeni tiyatro grupları halkla buluşuyor. Ve her yıl uluslararası bir değerlendirme ile tiyatro emekçileri ödüllendiriliyor. Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri olan Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile de tiyatroya büyük hizmet vermiş sanatçılar ödüllendiriliyor.

Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali sadece tiyatroların sahnelendiği bir festival değil. Festival süresince çeşitli atölyeler, seminerler, paneller düzenleniyor. Sanatseverler sadece tiyatro ile değil tiyatro alanında yetkin insanlarla da buluşuyor. Her yıl büyük bir merakla beklenen Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali tiyatrocuların ve tiyatro aşıklarının yüzlerini güldürmeye yıllar boyunca devam edecek.