Türkiye’nin en güçlü uluslar arası sanat etkinliği olan İstanbul Bienali 1987 yılından beri gerçekleştiriliyor. İstanbul’dan uluslararası arenalara açılan bir kapı olan İstanbul Bienali her döneminde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından insanlarla buluşuyor.

Kelime anlamı olarak “iki yılda bir yapılan etkinlik” olan bienal, zaman içinde kendine yeni anlamlar kattı. Bir sanatsal anlatım dili olan bienal o yılki temasına göre kendi anlatım dilini tercih eden sanatçıların sergilerinden meydana gelir.

Yıl aşırı düzenlenen bienal farklı kültürdeki sanatçıları, sanatseverleri, sanat çevrelerini, küratör ve eleştirmenleri bir araya getirir. Böylece ortaya çıkan sanatsal organizmanın canlılığı devam etmesi sağlanır. Özellikle çok sanat camiası için çok önemli bir yeri olan ve değer verilen bienaller arasında İKSV’nin düzenlediği İstanbul Bienali’de vardır. Dünyada genelinde Avustralya Sydney, İtalya Venedik ve Brezilya Sao Paulo bienalleri arasında yer alan İstanbul bienali gerçekleştiği her yıl dünya sanat camiasında adından söz ettirir.

İstanbul Bienali sadece sergilerden müteşekkil değil. Her yıl belirlenen teması ile ana sergi dışında, konuşmalar, paneller, sergiler, atölye çalışmaları ile sanatseverlerin beslenmesine vesile oluyor. Özellikle ilgilenenlerin bilgi düzeyindeki dalgalanmayı göz önüne alarak herkesin bienalin temasından faydalanmasının yollarını açıyor.

Bienallerin gene özellikleri toplumun gündemi olan konulara dokunmak ve farklı bir bakış açısı sunmak. Farkındalık oluşturmak niyetiyle yola çıkan bienallerin konusu, bienal çevresinde gerçekleşecek etkinlikler, bienalin teması uluslararası bir ekibin uzun ve ivedilikle yaptığı çalışmanın sonucunda belirleniyor.

İstanbul Bienali’de uzun ve ayrıntılı çalışmalar sonucunda insanlarla buluşuyor. Her dönem ortaya çıkan başarılı çalışmalarla da takdir topluyor ve yoğun ilgi görüyor. Günümüze kadar on beş defa gerçekleştirilen İKSV İstanbul Bienali’nin konuları ise her zaman farkındalık yaratmayı amaçladı.

İstanbul Bienali’ne neden gitmem gerekir diye merak edenler için sebeplerini anlatabiliriz. Öncelikle çok sayıda yetkin sanatçı ve danışmanın bir araya gelerek oluşturdukları bir ürünün ne denli zengin ve etkileyici olabileceğini biliyorsunuz. İstanbul Bienali çok sıkı bir çalışmanın ürünü olarak ziyaretçilerini tatmin ediyor. Bunun yanında geniş bir yelpazeye hitap eden kültürel bir bilinci paylaşmak yaşadığımız dünyada büyük bir ihtiyaç. Toplumsal duyarlılığa dokunan bienallere hepimizin ihtiyacı var.