Televizyonların kültür dünyamızdaki etkisi herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Fakat, televizyonun modern insana sundukları dışında da Türkiye’de birçok sanat ve kültür faaliyeti düzenlenmekte. Üstelik sanılanın aksine, bu etkinliklerin büyük çoğunluğu İstanbul’da değil, yerel merkezlerde ve nüfusu İstanbul’a kıyasla daha az olan bölgelerde. Türkiye’de 2014 yılından beri doğa ve çevre temalı, başka milletlerden filmlerin ve yönetmenlerin de davet edildiği ve tam bir hafta boyunca insanların ekolojik belgeseller ekolojik belgesel izleyip insan ve doğa ilişkisine kafa yordukları bir festival düzenleniyor desek, şaşırır mıydınız? Artık şaşırmayın, hatta büyük emekler ve fedakarlıklarla düzenlenen bu festivali her sene takip edin, gönüllü olun, izleyici olun, haberlerini başkalarına ulaştırın. Böylelikle insanın doğayla unutulan ilişkisini, modern insan daha kolay hatırlasın.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali: Amaçları, Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır?

Bozcaada Çanakkale’ye bağlı, Türkiye’nin en büyük adalarından biridir. Aslında genellikle sakin doğası, insanı kendine getiren oksijeni, masmavi denizi, deli rüzgarı, bin bir çeşit doğal reçelleri ve adaya özgü şaraplarıyla tanınan, son yılların en gözde tatil mekanlarından biri olan Bozcaada; bu sefer karşımıza bambaşka bir emek ve sıra dışı bir etkinlikle çıkıyor: BIFED! Yani, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali. Belgesel seyretme oranının maalesef çok düşük olduğu Türkiye’de, özellikle böyle bir festival yapmak büyük bir emek ve sevgi gerektiriyor. Her yıl ekim ayının ikinci haftası Bozcaada’da, ada halkının iş birliğiyle düzenlenen BIFED, festival boyunca birçok farklı milletten çevreciyi, çevre plancısını, akademisyeni, belgesel yönetmenini, senaristleri ve doğaya gönül vermiş misafirleri ağırlıyor.

Festival kapsamında gösterilen belgesel filmlerin konuları arasında iklim değişikliği, doğa koruma politikaları, insan ile doğa arasındaki baskılar ve sorunlar, denizlerdeki kirlilik, toprak ve arazi kullanımından ortaya çıkan sorunlar bulunmakta. Her ne kadar uluslararası katılımcıların desteğiyle yabancı yapımlar gösterilse de, festivalin asıl amacı dünyanın neresinde olursa olsun, doğa üzerinde uyguladığımız baskıların kendi yerelimizde gözlemlenebilir olduğunu kanıtlamak. Yani, bu problemler aslında her gün mahallemizde veya sokağımızda görüp de önem vermediğimiz konular.

Festival, küçük gördüğümüz bu sorunların ne kadar büyük bir çevre felaketine dönüşebileceğini haber verir nitelikte. Üstelik genç yönetmenlerin, ustalarla etkileşim halinde olabildiği bir haftalık bir belgesel okulu.

Konaklama, festival sırasında Bozcaada’daki butik otel ve pansiyonlarda yapılabilir. Festival sırasında bütün sokaklar Bozcaada’nın bütün yerel lezzetlerini sizlere sunuyor. Kaçırmamanız dileğiyle!